Sokolovská Investiční Green Development

Připravováno pro financování prostřednictvím Operačního programu Spravedlivá transformace
Transformace lokalit zasažených těžbou hnědého uhlí na průmyslové zóny

Sokolovská investiční green development

Transformace lokalit zasažených těžbou hnědého uhlí na průmyslové zóny

O projektu

Cílem projektu je transformace lokalit zasažených těžbou hnědého uhlí na průmyslové zóny a investice do jejich zpřístupnění a vybudování inženýrských sítí. Vytvořené průmyslové zóny poslouží k ekonomické diverzifikaci a tvorbě nových pracovních míst. Vizí projektu je atraktivní nabídka portfolia nemovitostí pro rychlý vstup investorů z atraktivních oblastí opřená o profesionální tým projektových manažerů. Ve vybraných lokalitách se plánuje vybudování průmyslových zón v souladu s nejnovějšími trendy respektujícími principy udržitelné výstavby a nízkouhlíkové výroby. Pro nové využití byly vybrány a budou připraveny lokality Staré Sedlo a Podkrušnohorská výsypka.

Místo realizace

Projekt bude realizován na dvou územích Karlovarského kraje, okresu Sokolov, a to v lokalitách Staré Sedlo a Podkrušnohorská výsypka. Plochy, které budou v rámci projektu připraveny pro investory zaujímají rozlohu 25,60 ha.

Rozvojová průmyslová lokalita Staré sedlo Sever se rozprostírá mezi městem Sokolov a obcí Staré Sedlo u Sokolova. Územních plánech obou obcí je tato lokalita vedena jako rozvojová oblast určená k průmyslovému využití.

Lokalita Podkrušnohorská výsypka se nachází na sever od Sokolova za dolem Jiří. Připravované plochy projektu Sokolovská investiční a green development (SIGD) jsou situovány v severní části a hraničí na své východní straně s areálem BMW (zkušební centrum), který byl otevřen v polovině roku 2023.

Každá lokalita bude mít svou komparativní výhodu a specializaci.

Lokalita Staré sedlo

Lokalita Staré sedlo bude hrát klíčovou roli pro ambici přilákat do kraje investory strategického významu. Lokalita je dostatečně velká a kompaktní, aby umožňovala umístnění i velkých hal a umožňuje další rozšíření nad rámec rozsahu řešeného v rámci předkládaného projektu.

Lokalita Podkrušnohorská výsypka

Lokalita Podkrušnohorská výsypka bude připravena jako rozvojová plocha buď pro dodavatele strategických investorů nebo menší investory, kteří se nevejdou na dříve připravené a obsazené lokality, případně pro dodavatele nebo spolupracující subjekty z odvětví automotive, navázané na zkušební centrum BMW.

Předmět projektu

Předmětem projektu je předinvestiční příprava území, zpracování projektových dokumentací, inženýring vedoucí k vydání nezbytných povolení, přípravu ploch, výstavbu nezbytné infrastruktury, kdy budou přivedeny a napojeny sítě a komunikace do budoucích rozvojových lokalit. Investiční řešení projektu je navrženo v souladu s aktuálním technickým stavem obou území a jejich očekávaným budoucím využitím.

Termíny a milníky projektu

Termín zahájení projektu: 1. 1. 2021

do 30. 6. 2025 Podání žádosti o vydání stavebního povolení

do 31. 1. 2026 Vydání stavebního povolení s nabytím právní moci

do 1. 9. 2025 Vyhlášení veřejné zakázky na hlavní část stavby

do 31. 3. 2026 Uzavření smlouvy o dílo se zhotovitelem na hlavní část

do 7. 4. 2026 Předání staveniště

do 31. 10. 2027 Podání žádosti o vydání kolaudačního souhlasu či rozhodnutí

Termín ukončení projektu: 31. 12. 2027

Doba Udržitelnosti projektu je 10 let – do roku 2037

Identifikační údaje

Sokolovská Investiční Green Development zóny staré sedlo 1, 2 Podkrušnohorská výsypka zóna sever 1

Místo projektu

Řešená lokalita Staré Sedlo se rozprostírá mezi městem Sokolov a obcí Staré Sedlo u Sokolova. Lokalita Podkrušnohorská výsypka se nachází na sever od Sokolova za dolem Jiří, nedaleko obce Boučí a Dolní Nivy. Obě lokality se nachází v Karlovarském kraji.

Zadavatel

Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s.

sídlo: Staré náměstí 69, 356 01 Sokolov

Zpracovatel

ATELIER A6, s.r.o. – Architektonická kancelář

sídlo: Rokycanova 30, 130 00 Praha 3